alkoholis, narkotikai ir tabakas

Alkoholis, narklotikai, tabakas – medžiagos neigiamai veikiančios organizmą. Jų vartojimas gali sukelti priklausomybę, ligas.

Priklausomybė – sveikatos sutrikimas, liguistas polinkis kartoti tą patį veiksmą ar vartoti tą pačią medžiagą pakartotinai, daug kartų.

Ką daryti?

Paprastai vartojama dėl kokių nors priežasčių: jaučiamasi nesaugiai, nuolat patiriamas nerimas, įtampa, norisi pritapti prie draugų.

Siekdamas (-a) atsilaikyti, turėtumei bandyti vartojimą / rūkymą keisti kita veikla, pavyzdžiui fizinių jėgų reikalaujančia ar kita:

  • sportuoti (užsirašyti į krepšinio/ futbolo, teniso, aerobikos, rytų kovos menų, šokių, orientacinių varžybų būrelį ar kt.);
  • piešti (užsirašyti į dailės ar kitą, su menu susijusį būrelį);
  • pradėti groti muzikos instrumentu, klausytis muzikos, sukurti muzkikos grupę, dainuoti chore ar pan..;
  • kalbėtis ir daugiau leisti laiko su draugais, kurie nevartoja;
  • užsiimti kita veikla, kuri dar neišbandyta arba daugiau pastangų dėti tobulinant turimus įgūdžius (sporte, muzikoje, ar kt

Jeigu sunku atsisakyti vartoti alkoholį ar kt. svaigiančias medžiagas ir (ar) rūkyti, vertėtų kreiptis į artimuosius, psichologą. 

Gali ir pats / pati sau padėti vengdamas (-a) tų vietų, kur paprastai yra vartojama (ar rūkoma), vengti tų žmonių, kurie vartoja (jeigu vartoja / rūko tavo tėvai – pasikalbėk apie savo nerimą su jais, paprašyk, kad jie taip pat pasistengtų mesti).

Kur kreiptis?

Į suaugusį žmogų, kuriuo pasitiki

Mamą, tėtį, pilnametį brolį, seserį ar pan. Pasikalbėtum apie savo bėdą, sutartumėt, kad kartu nueisit į priklausomybės ligų centrą, pas šeimos gydytoją, anoniminės pagalbos grupę ar kt.

 

Į mokyklos psichologą

Pasikalbėti apie tai, kas tau kelia nerimą, apie kylančius jausmus. Jis galėtų įvertinti situacijos sudėtingumą ir pasiūlyti tinkamą pagalbą.

 

Į Pagalbos vaikams liniją 

Visada drąsiai gali skambinti į Pagalbos vaikams liniją, kur konsultantai tave išklausys ir padės ieškoti pagalbos būdų. Taip pat gali parašyti mums laišką e. p. info@pagalbavaikams.lt.

 

Pagalbos vaikams linija dirba darbo dienomis nuo 11 val. iki 19 val. Visų pirma į skambučius trumpuoju numeriu atsiliepia VšĮ "Vaikų linija" konsultantai, kurie, nurodžius skambinimo priežastį, gali sujungti su Pagalbos vaikams linijos konsultantu.

 

Taip pat naudingos informacijos gali rasti Jaunimo sveikatos interneto svetainėje adresu http://www.sveikatostinklas.lt/man-rupi