savižudybės tipai

Savižudybių tipai 

 • Tiesioginė – asmuo jaučia norą nužudyti arba žaloti save. Tai sąmoningas elgesys, kuris dažniausiai pasireiškia ūmaus streso ar psichologinės krizės situacijoje.
 • Netiesioginė – žmogus sąmoningai nesirenka mirties, specialiai savęs nežaloja. Tačiau savo elgesiu jis sukelia riziką savo gyvybei ar sveikatai: nesirūpina sveikata, vartoja kenkiančias sveikatai priemones, dažnai rizikuoja (pavyzdžiui, daug rūko, piktnaudžiauja alkoholiu, labai greitai važinėja automobiliu ir pan.).

 

Savižudybės etapai 

 1. Mintys apie savižudybę
  Mintys apie savižudybę  gali aplankyti tada, kai žmonės yra pervargę nuo kankinančių emocijų, kylančių  dėl kokio nors traumuojančio įvykio. Tačiau, emocijoms atslūgus, nuovargiui praėjus, jie suvokia ir blaiviai įvertina problemą ir randa sprendimą. Žinoma, ne visiems žmonėms pasiseka lengvai susigrąžinti emocinį stabilumą. Gilios emocinės krizės atveju žmogus pereina į antrą savižudybės proceso etapą.
   
 2. Ketinimas nusižudyti 
  Šiame etape žmogus ne tik pagalvoja apie mirtį, bet ir pradeda ieškoti mirties. Savižudybė atrodo vienintelis tinkamas sprendimas. Pradedama galvoti apie nusižudymo metodus, apgalvojamos konkrečios detalės. Taip pat žmogus gali sakyti, kad „nesinori gyventi, gyvenimas neturi prasmės, noriu mirti“. 
  Pirmieji du etapai gali trukti nuo kelių  savaičių iki kelerių metų.
 1. Bandymas nusižudyti (veiksmas)  
  Šis etapas yra trumpas ir jis prasideda apsisprendimu. Žmogus nutaria, kad mirtis jo aplinkybėmis yra geriausia išeitis, nes kitos jis nemato. Tada gali pagerėti nuotaika,žmogus pasijunta tarsi išsilaisvinęsGalima pastebėtiatsisveikinimo ženklus – grąžinamos skolos (daiktai, pinigai), užbaigiami nebaigti darbaisakomos ypatingos frazės.

 

Pavyzdžiui, viena mergaitė, likus dviem dienoms iki savižudybės, sakė klasės draugėms, kad išvažiuoja gyventi į kitą miestą. Ji, paprašyta pasakyti adresą laiškui parašyti, atsakė, kad ten nėra pašto skyriaus, televizijos, radijo ir laiškai jos ten tikrai nepasieks