alkoholis, narkotikai ir tabakas

Alkoholis, narkotikai, tabakas – psichoaktyvios medžiagos neigiamai veikiančios organizmą. Jų vartojimas gali sukelti priklausomybę, ligas. Priklausomybė – sveikatos sutrikimas, liguistas polinkis kartoti tą patį veiksmą ar vartoti tą pačią medžiagą pakartotinai, daug kartų.

Ką daryti?

Paprastai vartojama dėl kokių nors priežasčių: jaučiamasi nesaugiai, nuolat patiriamas nerimas, įtampa, norisi pritapti prie draugų.

Siekdamas (-a) atsilaikyti, turėtum bandyti psichoaktyvių medžiagų (alkoholio, narkotikų, tabako) vartojimą keisti kita veikla, pavyzdžiui, fizinių jėgų reikalaujančia ar kita:

  • sportuoti (išmėginti krepšinio, futbolo, teniso, aerobikos, rytų kovos menų, šokių, orientacinių varžybų būrelius ar kt.);
  • piešti (išmėginti dailės ar kitą, su menu susijusį, būrelį);
  • pradėti groti muzikos instrumentu, klausytis muzikos, dainuoti chore ar pan.;
  • kalbėtis ir daugiau leisti laiko su draugais, kurie nevartoja psichoaktyvių medžiagų;
  • užsiimti kita dar neišbandyta veikla arba daugiau pastangų dėti tobulinant turimus įgūdžius (sporte, muzikoje ar kt.)

Jeigu sunku atsisakyti rūkyti, vartoti alkoholį ar kitas svaiginančias medžiagas, vertėtų pagalbos kreiptis į artimuosius bei psichologą.

Gali ir pats / pati sau padėti vengdamas (-a) tų vietų, kur paprastai yra vartojamos psichoaktyviosios medžiagos, vengti tų žmonių, kurie vartoja (jeigu vartoja / rūko tavo tėvai – pasikalbėk apie savo nerimą su jais, paprašyk, kad jie taip pat pasistengtų mesti vartoti svaiginančias medžiagas).

Kur kreiptis?

Į suaugusį žmogų, kuriuo pasitiki

Apie savo bėdą galėtum pasikalbėti su suaugusiu žmogumi, kuriuo pasitiki (tėčiu, mama, pilnamečiu broliu, sese ar kt.). Galėtumėt sutarti kartu nueiti į priklausomybės ligų centrą, pas šeimos gydytoją, anoniminės pagalbos grupę ar kt.

Į mokyklos psichologą ar socialinį pedagogą

Su mokyklos pagalbos specialistu galėtum pasikalbėti apie tai, kas tau kelia nerimą, apie kylančius jausmus. Jis galėtų įvertinti situacijos sudėtingumą ir pasiūlyti tinkamą pagalbą.

Į Vaiko teisių liniją

Su Vaiko teisių linijos konsultantu galėtum aptarti pagalbos būdus.
Visuomet gali parašyti mums laišką el. paštu konsultacijos@vaikoteises.lt arba skambinti nemokamu telefonu 8 800 10800.

Vaiko teisių linija konsultuoja darbo dienomis nuo 8 iki 19 val., penktadieniais ir prieššventinėmis dienomis vieną valandą trumpiau.

Daugiau naudingos informacijos gali rasti interneto nuorodoje https://www.sveikatostinklas.lt/ bei svetainėje www.askritiskas.lt