Patarimai suaugusiems

  • Paklauskite vaiko, ką jis mano apie priklausomybes (alkoholiui, tabakui, narkotikams).
  • Suteikite vaikui informacijos apie rūkymo žalą ir jo padarinius.
  • Venkite moralizavimo, bauginimo ir grasinimų.
  • Patarkite vaikui kaip elgtis, kokius argumentus naudoti, susidūrus su bendraamžių psichologiniu spaudimu: „jei nerūkysi, negalėsi su mumis leisti laiko“, „nesilaužyk, niekas nematys“ ir pan. Argumentus apgalvokite kartu su vaiku.
  • Aptarkite su vaiku jo bendravimą su tais, kurie negerbia jo nuomonės, pasirinkimo.
  • Stiprinkite vaiko pasitikėjimą savimi, padrąsinkite jį pabrėždami jo pasiekimus, išskirtinumą. Pasitikėjimas savimi itin pravers susidūrus su bendraamžių psichologiniu spaudimu skatinant pirmą kartą parūkyti, pavartoti alkoholio ar kt.
  • Paaugliams reikia faktų, kalbėkite apie socialinius rūkymo padarinius, dūmais išpučiamus pinigus, kuriuos jis galėtų panaudoti, pavyzdžiui, kuriant savo įvaizdį (įsigyjant drabužių ar aksesuarų), pramogaujant (einant į kiną, žaisti boulingo) ar nusiperkant telefoną, dviratį ar kitą norimą daiktą.
  • Pasirūpinkite vaiko užimtumu ir nukreipkite jo dėmesį į sportą, šokius ar kitą užklasinę veiklą.
  • Taip pat nepamirškite, jog savo elgesiu rodote vaikui pavyzdį. Jei bent vienas šeimos narys rūko, vartoja alkoholį – būkite sąžiningi ir atviri. Pripažinkite, kad elgiatės netinkamai, kad turite priklausomybę ir jokiu būdu nesiteisinkite, bet imkitės priemonių priklausomybei įveikti.

Ankstyvoji intervencija

Ankstyvosios intervencijos programa – viena iš pagalbos priemonių 14 – 21 jaunuoliams, eksperimentuojantiems ar nereguliariai vartojantiems alkoholį ir / ar narkotikus (išskyrus tabaką), ir kurios tikslas – motyvuoti jaunuolius atsisakyti šių medžiagų vartojimo, kol dar nėra susiformavusi priklausomybė.

Ankstyvosios intervencijos programą Lietuvoje organizuoja savivaldybių visuomenės sveikatos biurai, o užsiėmimus jaunuoliams veda visuomenės sveikatos biurų ir/ar pedagoginių psichologinių arba švietimo pagalbos tarnybų specialistai.

Daugiau informacijos galima rasti: https://ntakd.lrv.lt/lt/veiklos-sritys-1/prevencija-reabilitacija-gydymas/ankstyvoji-intervencija

Paauglius auginantiems tėvams skirtame unikaliame interneto portale www.kaveikiavaikai.lt esančios pamokos padeda tėvams geriau suprasti savo vaikus, efektyviau bendrauti, stiprinti tarpusavio ryšį bei suteikia reikalingų žinių apie psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevenciją. Šiame portale tėvai ras daug aktualių faktų, naudingų patarimų, užduočių, testų bei video medžiagos.

Papildomos naudingos informacijos galite rasti paspaudę reklaminį skydelį