nėštumas

Pastojimas – procesas, kurio metu susijungia spermatozoidas su kiaušialąste ir šitaip yra užmezgama nauja gyvybė. Laikotarpis tarp pastojimo ir gimdymo vadinamas nėštumu. Nėštumas – laikotarpis, kai moters / merginos organizme išnešiojamas vaisius. Nėštumas vidutiniškai trunka 9 mėnesius (40 savaičių, skaičiuojant nuo pirmos paskutinių mėnesinių dienos). Nėštumo požymiai: išnykusios mėnesinės; pykinimas, vėmimas; padidėjusi krūtinė, pilvas; padidėjusi kūno temperatūra; padidėjęs apetitas ir potraukis saldumynams ir kt.

Kur kreiptis?

Jei turėjai nesaugių lytinių santykių bei jauti bent keletą iš išvardytų požymių, visų pirma reikėtų įsitikinti, ar laukiesi. Paprasčiausias ir greičiausias būdas – nėštumo testas (jis rezultatus rodys tik tuo atveju, jei laukiesi daugiau nei dvi savaites). Taip pat turint įtarimų dėl nėštumo reikėtų apsilankyti pas šeimos gydytoją (jis gali paskirti kraujo tyrimus, kurie dar ankščiau patvirtina rezultatus) bei ginekologą.

Tikėtina, kad šiuo metu tau kyla daug klausimų, abejonių. Galbūt nedrįsti pasikalbėti su tėvais ar globėjais (rūpintojais), nes bijai likti nesuprasta ar jų reakcijos į tai, kad (galbūt) laukiesi.

Į mokyklos socialinį pedagogą, psichologą

Gerai sutari su mokyklos socialine pedagoge ar psichologe? Galbūt ji gali tapti tuo žmogumi, kuris tave išklausys ir patars? Jei Jūsų šeimoje lankosi socialinė darbuotoja, taip pat galėtumei į ją kreiptis. 

Į VŠĮ Krizinio nėštumo centrą (pagalba teikiama visoje Lietuvoje), Šeimos centrą (jei yra tavo gyvenamojoje vietoje), Krizių centrą (jei yra tavo gyvenamojoje vietoje)

Sulauksi  specialistų nemokamų konsultacijų, palaikymo, nukreipimo.

Viso nėštumo metu turi ypač rūpintis savimi: tinkamai valgyti, galbūt naudoti papildus ir kt., reguliariai lankytis pas gydytoją, kuris stebės tavo ir dar negimusio vaikelio sveikatą.

Keletas nuorodų į pagalbą teikiančių organizacijų interneto svetaines:

https://krizinionestumocentras.lt/pagalba

http://kaunoseimoscentras.lt/krizinio-nestumo-programa/

http://www.krizesiveikimas.lt/

Į Vaiko teisių liniją 

Jei nėra suaugusiojo su kuriuo galėtumei pasidalinti iškilusiais klausimais, dvejonėmis, pasikalbėti, skambink į Vaiko teisių liniją  nemokamu telefonu 8 800 10800 arba parašyk mums laišką el. p. konsultacijos@vaikoteises.lt.

Vaiko teisių linija konsultuoja darbo dienomis nuo 8 iki 19 val., penktadieniais ir prieššventinėmis dienomis vieną valandą trumpiau.

Taip pat naudingos informacijos gali rasti Jaunimo sveikatos tinklo interneto svetainėje adresu https://svsba.lt/jaunimo-tinklalapis-www-sveikatostinklas-lt/