patyčios

Patyčios – tyčia daromi veiksmai ar sakomi žodžiai, norint įžeisti, įskaudinti, pažeminti.Patyčios dažniausiai vyksta tarp vaikų mokykloje, kieme ir kitose vietose, kur renkasi vaikai. Kiti vaikai: • tavęs negerbia, įžeidinėja, šaiposi iš tavo išvaizdos, elgesio, būdo bruožų ar išsakytų minčių • tave atstumia, nekreipia į tave dėmesio į tave, su tavimi nebendrauja • tave stumdo, muša, kumščiuoja • tau grasina, iš tavęs atiminėja ir (ar) gadina daiktus • su tavimi elgiasi kitais tave skaudinančiais būdais.

Ką daryti?

Pasistenk vengti vietų, kuriose dažniausiai lankosi priekabiautojai, pabandyk nekreipti dėmesio į tai, ką tau sako ir, tuo labiau, – nepulk priešintis, nes priekabiautojai būtent šito ir siekia. Negalvok, kad esi kaltas (kalta) dėl to, kad iš tavęs tyčiojasi – priekabiautojai neturi teisės taip su tavim elgtis. Didelė tikimybė, jog jiems reikalinga pagalba, galbūt jie yra skriaudžiami.

Kur kreiptis?

Į suaugusį žmogų, kuriuo pasitiki

Mamą, tėtį, mokytoją ar kitą žmogų. Gali paprašyti, kad jis, pavyzdžiui, pasikalbėtų su vaikais, kurie iš tavęs tyčiojasi.

Į draugą

Su juo (ja) galėsi pasikalbėti apie tai, kaip tu jautiesi, kai iš tavęs tyčiojasi. Taip pat jei būsi ne vienas (-a), jausiesi saugesnis (-ė), priekabiautojams bus sunkiau iš tavęs tyčiotis.

Į mokyklos socialinį pedagogą / psichologą

Su kuriuo galėsi pasikalbėti apie tai, kaip jautiesi, kai iš tavęs tyčiojasi. Taip pat galėsi aptarti, kaip tau reaguoti konkrečiose situacijose ir kas dar galėtų tau padėti.

Į VšĮ "Vaikų liniją"

Jei nori pasikalbėti ir pasidalinti sunkumais – drąsiai skambink į „Vaikų liniją“ nemokamu telefono numeriu 116 111, kiekvieną dieną nuo 11 iki 23 val.

Į Vaiko teisių liniją 

Jei patyčias patiri ilgą laiką ir imtis veiksmų, jog jos liautųsi nedrąsu arba jau kreipeisi pagalbos, bet jos nesulaukei, su Vaiko teisių linijos konsultantu galėsi aptarti tau priimtiniausius pagalbos būdus.
Kai patiri patyčias, būna labai sunku, tad visada gali skambinti nemokamu telefonu 8 800 10800 ar parašyti mums laišką el. p. konsultacijos@vaikoteises.lt.

Vaiko teisių linija konsultuoja darbo dienomis nuo 8 iki 19 val., penktadieniais ir prieššventinėmis dienomis vieną valandą trumpiau.

Daugiau informacijos apie pagalbą patyčių atveju http://www.bepatyciu.lt/vaikams/