seksualinis smurtas

Seksualinis smurtas – vaiko vertimas tenkinti kito žmogaus seksualinius poreikius. Seksualinė prievarta yra tada, kai nepadoriai liečiamas vaiko kūnas (pavyzdžiui, jo lytiniai organai), kas sukelia nepatogius jausmus, baimę, gėdą; kai vaikas verčiamas liesti kito žmogaus lytinius organus; kai vaikas prievartaujamas; verčiamas žiūrėti pornografiją; kai vaikas filmuojamas nuogas ar verčiamas užsiimti prostitucija ir kt.

Kur kreiptis?

Į suaugusį žmogų

Pirmiausia apie tai galėtum papasakoti suaugusiam žmogui, kuriuo pasitiki.
Tuomet jis galėtų kreiptis į:

  • Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos miesto / apskrities Vaiko teisių ir apsaugos skyrių
  • Policiją (reikia skambinti skubios pagalbos tarnybų telefono numeriu 112)
  • Įstaigas, teikiančias pagalbą (pavyzdžiui, „Paramos vaikams centras“ Vilniuje)
  • Vaiko teisių liniją (nemokamu telefonu 8 800 10800)

Tavo kūnas priklauso tik tau. Niekas neturi teisės jo liesti be tavo leidimo. Jei kas nors su tavimi taip elgėsi ar elgiasi, tačiau nedrįsti apie tai kalbėti, gali parašyti mums laišką el. p. konsultacijos@vaikoteises.lt.

Vaiko teisių linija konsultuoja darbo dienomis nuo 8 iki 19 val., penktadieniais ir prieššventinėmis dienomis vieną valandą trumpiau.

Pamatyk, susipažink

VšĮ Paramos vaikams centras nuo 2015 metų spalio 13 dienos visoje Lietuvoje vykdo tarptautinę socialinę kampaniją „Vienas iš penkių“ (daugiau informacijos apie kampaniją adresu http://www.pvc.lt/lt/socialines-kampanijos/1-is-5 )

VšĮ Paramos vaikams centro sukurti:

Informacija tėvams ir specialistams

VšĮ „Paramos vaikams centras“ kartu su partneriais iš Lenkijos ir Latvijos sukūrė nemokamą e. mokymų sistemą  „Švietimas apie vaikų apsaugą nuo seksualinės prievartos realiame ir virtualiame pasauliuose”, skirtą tėvams ir specialistams. Ja nemokamai galima naudotis internete adresu www.pvcmokymai.lt.  

Sekstingas

Sekstingas–seksualinio turinio žinučių, apnuoginto ar nuogo kūno nuotraukų, vaizdo įrašų siuntimas ar gavimas naudojantis bet kokiomis skaitmeninėmis technologijomis. Atpažinti, jog susidūrei su sekstingu gali, jeigu tu sulaukei kitų asmenų vertimo, grasinimų ar šantažo atsiųsti seksualinio pobūdžio nuotrauką ar vaizdo įrašą. Svarbu, jog į tokio pobūdžio žinutes neatsakytum bei nesiųstum prašomos informacijos, kadangi tu niekada negalėsi būti užtikrintas, kad kitas asmuo nepasidalins tuo su kitais žmonėmis, nepaviešins nuotraukų ar vaizdo įrašų internete, o tai kas atsiduria internetinėje erdvėje – sudėtinga sukontroliuoti, pašalinti.

Ką daryti?

Jei sulaukei žinutės, kurioje tavęs prašoma ar grasinama atsiųsti nuotrauką ar vaizdo įrašą (pavyzdžiui, kur tu būtum apsinuoginęs (-us), nusifotografavęs (-us) intymias kūno vietas), svarbu: • apie tai iškart pranešti suaugusiam žmogui, kuriuo pasitiki (tėčiui, mamai, mokytojai ar kt.). Tuomet jis galėtų kreiptis į policiją. • nebe atrašyti į žinutes bei nesiųsti to, ko yra prašoma Jeigu nutiko taip, jog iš nepažįstamo žmogaus pats / pati gavai seksualinio turinio žinutę ar vaizdo įrašą, reikėtų: • apie tai pranešti ne tik suaugusiajam ir policijai, bet ir svetainėje www.svarusinternetas.lt užpildyti pranešimų anketą dėl netinkamo turinio internete (anoniminės anketos nuoroda https://svarusinternetas.lt/pranesk/1) Jeigu visgi pats / pati nusiuntei savo nuogo ar apnuoginto kūno nuotrauką ar vaizdo įrašą nepažįstamam žmogui ir ta informacija išplito internete, svarbu: • kreiptis į policiją ir į interneto svetainės ar socialinio tinklo (kur buvo paviešinta informacija) administraciją, dėl nuotraukos ar vaizdo įrašo pašalinimo Suprantama, jog susidūrus su sekstingu ir įvykus nemaloniems dalykams gali kilti įvairių jausmų. Svarbu, jog šiais jausmais tu pasidalintum su kitais bei nelaikytum to savyje. Emocinės paramos gali sulaukti paskambinęs (-us) į Vaikų liniją (nemokamu telefonu 116 111, darbo laikas I–VII, nuo 11 iki 23 val.) arba Jaunimo linija (nemokamu telefonu 8 800 28888, darbo laikas I–VII, visą parą).